© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Škeltņu ārstēšanas principi


Ārstēšana multidisciplināros centros pašreiz tiek atzīta par optimālāko lūpu un aukslēju šķeltņu ārstēšanas veidu labu rezultātu sasniegšanai. Lai nodrošinātu savlaicīgu ārstēšanas plānošanu un uzsākšanu, bērna ierašanās uz pirmo konsultāciju vēlama iespējami drīz pēc dzimšanas (pirmo 7 - 14 dienu laikā). Ārstēšanas rezultāti ir atkarīgi no ciešas vecāku, pacientu un speciālistu sadarbības.

Ķirurģiskā ārstēšana

Ilgstošas pieredzes un rezultātu analīzes gaitā ir izstrādātas operāciju metodes un piemērotākie operāciju laiki. Tomēr, operāciju rezultātus ļoti stipri ietekmē bērna attīstība un veselības stāvoklis, kam pirms operācijas jāpievērš īpaša uzmanība. Īpaši svarīga ir rūpīga bērna kopšana, regulāra veselības pārbaude un ārstēšanās ne tikai pie centra speciālistiem, bet arī pie sava ģimenes ārsta, vai arī centrālajās bērnu slimnīcās.
Primārās operācijas:

 • lūpas plastika 3 - 5 mēnešu vecumā
 • aukslēju plastika
 • mīksto aukslēju plastika 8 - 12 mēnešu vecumā
 • cieto aukslēju plastika 3 - 4 gadu vecumā
 • alveolārā izauguma osteoplastika ar kaula autotransplantāciju 7 - 10 gadu vecumā

Primārās operācijas jāveic savlaicīgi.

Tiek veiktas arī dažādas koriģējošas plastiskās operācijas:

 • deguna plastika
 • lūpas deformācijas plastikas
 • velofaringoplastikas (runas korekcijai) u.c.

 

Lūpas šķeltnes slēgšana
     
Operāciju veic pēc bērna svara stabilizēšanās un viņa adaptācijas apkārtējiem apstākļiem - 3 - 5 mēnešu vecumā.

Caurejoša lūpas alveolārā izauguma un aukslēju šķeltne pirms slēgšanas, un operācijas shēma pēc Millard.

 

Caurejoša lūpas alveolārā izauguma un aukslēju šķeltne 3 gadus pēc operācijas.

 

Aukslēju šķeltnes slēgšana

Piemērotākais vecums aukslēju šķeltnes slēgšanai ir atkarīgs no šķeltnes veida. Ja šķeltne atrodas tikai mīkstajās aukslējās, tad runas un labākas valodas attīstības dēļ to jāslēdz jau pirmajā dzīvības gadā (8-12 mēnešu vecumā). Ja šķeltne skārusi arī cietās aukslējas, tad operāciju izdara nedaudz vēlāk, jo jārēķinās ar žokļa attīstības traucējumiem (vecumu nosaka individuāli, parasti trīs līdz četru gadu vecumā). Caurejošām šķeltnēm operāciju vēlams izdarīt 2 etapos. Vispirms, 8-12 mēnešu vecumā slēdz tikai mīkstās aukslējas.

 

Alveolārā izauguma osteoplastika ar kaula autotransplantāciju

Caurejošās lūpas un aukslēju šķeltnes, kā arī vairums lūpas šķeltņu kombinējas ar žokļa kaula šķeltni alveolārā izauguma rajonā. Kaula defekts vēlāk traucē šķeltnes rajonā esošo pastāvīgo zobu šķilšanos un veidojas defekts zobu rindā. Lai vēlāk iegūtu pareizu zobu rindu, nepieciešama alveolārā izauguma šķeltnes defekta aizvietošana ar kaula autotransplantāciju no citas organisma vietas. To izdara pirms defektam blakus esošo zobu šķilšanās laika (7-10 g.v.).

Zobu loks pēc ortodontiskas regulācijas pirms kaula transplantācijas, kaula transplantācijas un zobu rindas pēc zobu izšķilšanās shēmaOrtodontiska ārstēšana

Visos caurejošu lūpas, alveolārā izauguma, cieto un mīksto aukslēju šķeltņu gadījumos ieteicama agrīnā ortodontiskā ārstēšana.Tas nozīmē, ka no pirmajām dzīvības dienām līdz lūpas šķeltnes slēgšanas operācijai zīdainim jāvalkā ortodontiska aparatūra, kas:

 • uzlabo estētiku bērnam un psiholoģisko komfortu vecākiem
 • kavē barības nokļūšanu degunā
 • sekmē pareizu elpošanu
 • normalizē mēles stāvokli, neļaujot tai atrasties šķeltnē
 • satur žokļa fragmentus un palīdz veidot pareizu augšžokļa loku.

Izolētu lūpu vai aukslēju šķeltņu gadījumos agrīnā ortodontija nav nepieciešama.