Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S., Sv. slēgts

Pilnas zobu rindas aizvietošana


Gadījumos, kad mutē vairs nav atlicis neviens zobs, tiek piedāvātas totālās izņemamās protēzes.

Totālas izņemamām protēzes tautas valodā tiek sauktas par „liekajiem zobiem”, „glāžu zobiem” .

Protēzes tiek veidotas no plastmasas un aizvieto pacientam zaudētos zobus. Totālas izņemamām protēzes tiek balstītas uz mīkstajiem un cietajiem audiem pacientm mutē. Tas nozīmē, ka mākslīgie zobi nav stingri nofiksēti mutē, bet higiēnas procedūru veikšanai ir izņemami un atkal ieliekami atpakaļ. To veic pats pacients mājas apstākļos.

Lai izveidotu Totālas izņemamām protēzes, pacientam jāveic vairāki apmeklējumi pie protezista. Sākumā tiek ņemts nospiedums ar īpaši izgatavotām karotēm, vēlāk ar vaska palīdzību tiek noteikts pacienta sakodiens, tad tiek pielaikoti „mākslīgie zobi” un tikai tad protēzes laboratorijā tiek pabeigtas un ārsts tās atdod pacientam. Sakārā ar to, ka totālas izņemamās protēzes  mutes dobumā piesūcas pie gļotādas, bieži vien pacientam ir zaudēts kauls un protēze paliek nestabila, izraisot diskomforta sajūtu pacinetam. Šajos gadījumos var tikt izmantoti arī implantāti, lai nodrošinātu totālas izņemamās protēzes stabilitāti un mazinātu pacienta diskomforta sajūtu.

Kirurģiski ievietojot implantātus zokļa kaulā, izmantojot dažādas atačmentu sistēmas uz implantātiem, tiek stipri uzlabota totālas protēzes stabilitāte, jo protēze turas ne tikai uz pacienta mikstajiem un cietajiem audiem bet arī uz implantātiem.