© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Neizņemamās protēzes


Ja trūkst viens vai vairāki zobi, nepieciešams tos aizvietot ar mākslīgajiem pēc iespējas ātrāk. Tas vēlams  gan estētisku apsvērumu pēc, gan dēļ efektīgākas barības sakošanas, kā arī dēļ apstākļa, ka zobi visu laiku nepaliek vienā vietā – var sākt pārvietoties zaudēto zobu rajonu ietverošie zobi, kā arī izvilkties pretējā žokļa zobi brīvajā vietā. Šāda zobu pārvietošanās dažkārt noved pie sakodiena deformācijām.


Lai aizvietotu trūkstošos zobus, visērtākās pacientiem ir neizņemamās konstrukcijas. Tas nozīmē, ka restaurācija pēc ielikšanas mutē tur arī visu laiku paliek – to nevar izņemt ārā, tā nekustas. Pacienti jūtas psiholoģiski komfortabli un droši, kā arī šāda restaurācija izmēru ziņā ir līdzīga dabīgo zobu situācijai. Tas ir būtiski, jo zobārsta - protēzista viens no svarīgiem uzdevumiem ir jaunās restaurācijas izgatavošana pēc iespējas līdzīgāk dabīgai situācijai, jo pacientam bieži viss „liekais” sagādā diskomforta sajūtu.

Ir vairāki neizņemamo konstrukciju veidi:

- Tilts – ir zobu protēzes veids, ko pielieto gadījumos, kad pacientam trūkst viens vai vairāki blakus stāvoši zobi. Zobu tilts ir protezēšanas konstrukcija, kas fiksējas uz pacienta veselajiem zobiem, aizvietojot trūkstošos zobus. Šajās situācijās tiek slīpēti dabīgie zobi un uz tiem laboratorijā izgatavo tiltus. Pozitīvais šai restaurācijai ir tas, ka tā ir neizņemama, negatīvais – tiek slīpēts dabīgais zobs. Tilti tāpat kā kroņi var tikt izgatavoti no plastmasas, lieta metāla, metālkompozīta, metālkeramikas un cirkonija oksīda.

-    Implantāts – to varētu saukt par mākslīgo zoba sakni. Implantātu izgatavo no īpaši izturīgiem materiāliem -  titāna sakausējumiem u.c. Implantam ir skrūves forma, to anestēzijā ieskrūvē žokļa kaulā. Atkarībā no konkrētās situācijas, tas  osseointegrējas  (ieaug) kaulā 3-8 mēnešus.

Pēc šī laika implantu var izmantot kā balstu nākamajai restaurācijai - kronim, kas var tikt izgatavots no iepriekš aprakstītajiem kroņu materiāliem. Visbiežāk kroņi tiek izgatavoti no metālkeramikas un porcelāna. Implantātu balstītās konstrukcijas ir ļoti optimāls restaurācijas variants, jo netiek ietekmēti un aizskarti esošie dabīgie zobi (šī sistēma funkcionē neatkarīgi), kā arī implanti vairākās situācijās ir vienīgais veids, kā izvairīties no izņemamām konstrukcijām.