Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S., Sv. slēgts

Kroņi


Ja dabīgam zobam ir tikai neliels bojājums, tad to var atjaunot ar dažādiem plombējamiem materiāliem. Taču bieži ir gadījumi, kad zobs ir stipri plombēts vai kroņa daļa nolūzusi vispār. Šajos gadījumos no dabīgā zoba audiem ir palicis maz vai arī to nav vispār. Lai atjaunotu zobu šādās situācijās, izmanto mākslīgos kroņus.

Izgatavojot mākslīgos kroņus, tiek noslīpēta dabīgā zoba virsslānis aptuveni 1.5 – 2 mm biezumā. No noslīpētā zoba ņem nospiedumu un laboratorijā izgatavo gatavu mākslīgo kroni, ko ārsts uz noslīpētā zoba uzcementē (pielīmē). Mākslīgā kroņa izgatavošanai nepieciešamas vairākas vizītes, tāpēc pēc zoba noslīpēšanas parasti tiek veidoti pagaidu kroņi, lai pacients visu ārstēšanas laiku varētu droši smaidīt, ēst, kā arī tie pasargā noslīpēto zobu no jutīguma.

Mākslīgie kroņi var tikt izgatavoti no dažādiem materiāliem :

  • plastmasa vai kompozīts – visvienkāršākie un lētākie, kas tiek izgatavoti no plastmasas vai kompozīt materiāla. Šie kroņi ātri plaisā, mēdz mainīt krāsu. Bieži vien šie kroņi tiek izmantoti, kā pagaidu variants, sakarā ar to precizitāti un augstu nodiluma pakāpi.

Plastmasas vai kompozīta kroņi

  • liets metāls – tie ir izturīgi, taču to galvenais mīnuss ir metāliskais spīdums, kas samazina estētiskās īpašības, tādēļ estētisko īpašību dēļ, tos parasti izmanto sānu zobu atjaunošanai.

  • metālkompozīts vai metālakrilāts –Šie kroņi ir tādi paši kā plastmasas vai kompozīta kroņi tikai kroņa iekšpusē ir plāna metāla kārtiņa, uz kuras tiek klāts kompozīts – gaišs materiāls zoba krāsā. Šiem kroņiem metāls nav redzams, tas piedod tikai stiprību.
  • metālkeramika – kroņa iekšpusē ir plāna metāla kārtiņa, kura pārklāta ar gaišu porcelānu (keramiku). Šī ir vien no visbiežāk lietotajām restaurācijām, kas ir estētiska un izturīga restaurācija.

  • tīrais porcelāns/presēts porcelāns – šī ir visestētiskākā un dabiskākā no restaurācijām. Porcelāna kronis praktiski neatšķiras no dabīgā zoba, jo tas līdzīgs dabīgam zobam, kas laiž caur gaismas starus. Jāmin gan, ka tīrā porcelāna kroņi ir estētiski, bet trauslāki.

  • Cirkonija oksīds - Lai atrisinātu izturības problēmu ar tīrā porcelāna kroni, ir ieviestas jaunas tehnoloģijas – datorizēti tiek izfrēzēti izturīgi kroņu karkasi no alumīnija oksīda vai cirkonija oksīda. Šie porcelāna kroņi ir tikpat estētiski, turklāt ļoti izturīgi, jo cirkonija oksīda karkass stiprības ziņā ir līdzvērtīgs metālam bet estētiskais rezultāts būs daudz labāks, cirkonija keramikas gaismas caurlaidības dēļ. No mākslīgiem kroņiem šī ir visdārgākā restaurācija.