Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S., Sv. slēgts

Izņemamās protēzes


Trūkstošos zobus mutē var aizstāt arī ar izņemamām konstrukcijām.

Izņemamas protēzes izgatavo pacientiem ar daļēju zobu trūkumu, kuram, noteiktu iemeslu dēļ, nav iespējams izgatavot neizņemamas konstrukcijas. Tas nozīmē, ka mākslīgie zobi nav stingri nofiksēti mutē, bet tie higiēnas procedūru veikšanai ir izņemami un atkal ieliekami atpakaļ. To veic pats pacients mājas apstākļos.

Izņemamas protēzes, salīdzinājumā ar neizņemamām konstrukcijām, ir stipri lētākas. Galvenais šī konstrukcijas veida mīnuss ir salīdzinošs psiholoģiskais diskomforts dēļ svešķermeņa sajūtas mutē, kā arī dēļ protēzes nestabilitātes. Kā viens no mīnusiem jāmin arī estētiskais aspekts, tas ir, cilvēkam smaidot, bieži var redzēt izņemamo konstrukciju skavas, kas apņem dabīgos zobus, tā nodrošinot stabilitāti.

Mūsdienīgs risinājums skavu noslēpšanai ir atačmentu (atslēgu) sistēmas. Atačmentu gadījumā izņemamā protēze turas pie dabīgā zoba bez ārēji redzamu skavu palīdzības – viss sasaistes mehānisms ir paslēpts. Jāpiebilst, ka atačmentu sistēma stipri sadārdzina izņemamās protēzes konstrukciju.

Izņemamās protēzes tiek izgatavotas no:

  1. plastmasas,

  1. metāla un plastmasas kombinācijas:

Ir gadījumi, kad izņemama konstrukcija ir vienīgais veids kā aizstāt trūkstošos zobus. Šajos gadījumos var tikt izmantoti arī implantāti, lai nodrošinātu izņemamās protēzes stabilitāti un mazinātu pacienta diskomforta sajūtu.