© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Par diagnostiskās radioloģjas nodaļu


Institūta Rentgena nodaļas modernizēšana atbilstoši laika prasībām sākās 1995. gadā, kad ortodontijas, ortognātijas un ķirurģiskās stomatoloģijas vajadzībām tika sarūpēta jauna rentgena aparatūra dentālajiem uzņēmumiem, panorāmas aparāts ar cefalogrāfu. Līdztekus intraorālām filmu radiogrammām ieviesa arī digitālos sensorus. Rentgenoloģijas nodaļā detalizēti izmeklēja arī galvas – sejas – žokļu patoloģijas, bija iespējams diagnosticēt deguna blakus dobumu, vaigu kaulu, dažādu apakšžokļa rajonu, deguna kaulu, apakšžokļu – deniņu locītavas problēmas. 2004. gadā institūts iegādājās digitālo panorāmas aparatūru ar cefalogrāfu. Digitālās cefalogrāfijas un panorāmas attēli plaši tiek izmantoti ortodontijā, ortognātijā un ķirurģijā. Panorāmas attēla diagnostika precizē implantācijas un protezēšanas ārstēšanas plānošanu. Cefalometrija ir arī miega apnojas radioloģiskās diagnostikas izvēles metode.

2007. gadā institūts iegādājās trīs dimensiju koniskā stara datora tomogrāfu (KSDT), kas ļauj izvērtēt pacientu visās trīs dimensijās, kā arī veikt precīzus mērījumus. KSDT iekārta nodrošina iespēju veikt izmeklējumus ar 0,125–0,4 mm slāņa biezumu. Ar tā palīdzību var izvērtēt zobu, žokļu kaulu, locītavu, deguna blakusdobumu izmaiņas un slimības. Kopš koniskā stara datora tomogrāfa iegādes tas tiek plaši lietots sarežģītu ortodontisko, ortognātisko un sejas deformāciju pacientu ārstēšanas plānošanai. Trīs dimensiju attēla diagnostika ir neatsverams palīgs dažādu patoloģiju vizualizācijā. KSDT atvieglo ķirurgiem zobu implantācijas un augšžokļa dobuma pamatnes paaugstināšanas operāciju plānošanu un pēc operācijas rezultātu izvērtēšanu. Pateicoties KSDT attēla precizitātei un iespējai izvērtēt attēlus ar izteikti plāniem slāņu izmēriem, šo diagnostikas metodi izmanto arī endodontijā – neskaidru gadījumu analīze, juvenilā idiopātiskā artrīta pacientiem – temporomandibulārās locītavas kaula struktūras izmaiņu diagnostikai, miega apnojas pacientiem telpiskai elpceļu izvētēšanai, retinētu zobu pozīcijas noteikšanai, kā arī tās ietekmei uz blakus zobiem.

Kopš 2007. gada institūtā darbu uzsāk zobārste  Laura Neimane, kas 1997. gadā beigusi Latvijas Medicīnas akadēmiju, gandrīz četrus gadus mācoties Stokholmā Karolinskas institūtā. L. Neimane 2005. gadā Londonas universitātē ieguvusi maģistra grādu mutes, sejas un žokļu diagnostiskā radioloģijā. 2011. gadā L. Neimane iegūst radiologa diagnosta speciālista diplomu Latvijas Universitātē. 2011. gadā Rentgena nodaļu pārdēvē par Mutes, sejas un žokļu diagnostiskās radioloģijas nodaļu un L. Neimane kļūst par tās vadītāju. Dr. Neimane lasa lekcijas gan zobārstniecības studentiem, gan higiēnistu studentiem, gan zobārstiem pēcdiploma apmācības ietvaros. L. Neimane ir Rīgas Stradiņa universitātes doktorante.

Mutes, sejas un žokļu diagnostiskās radioloģijas nodaļai ir izveidojusies laba sadarbība ar citu zobārstniecību klīniku, privātprakšu speciālistiem, arī ar otorinolaringologiem. Nodaļas tehniskās iespējas izmanto arī Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas reimatologi, sūtot mazos pacientus izvērtēt temporomandibulārās locītavas.

Nodaļā strādā radiologa asistentes un radiogrāferi, kuri veic radioloģiskos izmeklējumus. Viss nodaļas personāls regulāri paaugstina kvalifikāciju un zināšanas, turpinot studijas, apmeklējot kursus un lekcijas. Radiologa asistentes Zofija Bundiķe un Ilze Kļaviņa nodaļā strādā jau kopš Stomatoloģijas institūta dibināšanas.