© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Par ķirurģijas klīniku


Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas pirmsākumi meklējami jau Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Zobārstniecības nodaļā, kurā mutes dobuma ķirurģiju mācīja nodaļas dibinātājs Kārlis Barons, kas uzskatāms par stomatoloģiskās ķirurģijas pamatlicēju Latvijā. Pēc profesora K. Barona ierosinājuma 1936. gadā pie Zobārstniecības nodaļas tika nodibināts stacionārs. To pirmajā pastāvēšanas gadā vadīja hospitālās ķirurģijas vadītājs profesors Jānis Šulcs, tad līdz pat 1944. gadam – K. Barons.      Pēc kara atjaunojoties mācību darbam, 1944. gadā tika nodibināta Ķirurģiskās stomatoloģijas katedra, par kuras klīnisko bāzi kļuva jaunā Stomatoloģijas klīnika Skolas ielā. No 1968. gada  par katedras mācību bāzi sāka kalpot uzceltā Republikāniskā apvienotā stomatoloģiskā poliklīnika, kurā bija stacionārs un operāciju bloks ar trīs operāciju zālēm, laboratorija, rentgena un fizioterapijas kabineti. Savukārt 1986. gadā Republikas onkoloģiskā dispansera Galvas un kakla audzēju nodaļā tika attīstīta katedras klīniskā bāze onkostomatoloģijas apmācībai.

Katedras pirmā vadītāja bija docente Ida Leja (1906–1976), vēlāk par katedras vadītājiem strādājuši profesors Vladimirs Āronsons (1896–1960), docente Astra Lināre (1922–2010), profesors Indulis Bākulis (1922–1976).

No 1978. līdz 2013. gadam Rīgas Medicīnas institūta, vēlāk Latvijas Medicīnas akadēmijas un tagad Rīgas Stradiņa universitātes katedru vadīja profesors Andrejs Skaģers. Izveidojoties Stomatoloģijas institūtam, viņš kļuva arī par tā Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnikas vadītāju. Pašreiz viņš turpina darbu katedrā profesora amatā un ir ievēlēts par RSU Senāta priekšsēdētāju.

Profesora A. Skaģera vadībā attīstījusies katedra un klīnika, kā arī nostiprinājusies mutes, sejas un žokļu ķirurģijas specialitāte. Sagatavoti kompetenti speciālisti, četri no tiem – Ilze Akota, Andris Bīgestāns, Gunārs Lauskis, Ģirts Šalms – pēc starptautiska eksāmena nokārtošanas kļuvuši par Edinburgas Karaliskās ķirurgu koledžas biedriem.

Pēdējo desmit gadu darbu klīnikā raksturo strauji attīstījusies zobu implantoloģija, kaulaudu deficītu aizvietojošas operācijas, ortognātiskā ķirurģija, miega apnojas ķirurģiska ārstēšana, siekalu dziedzeru endoskopiska izmeklēšana un ārstēšana, kā arī citas ar jaunu tehnoloģiju izmantošanu saistītas metodes – lāzerķirurģija, radiofrekvences izmantošana, pjezoķirurģija.

Turpinās un ir aizsākta jauna sadarbība ar Rostokas, Karolinskas, Malmes, Gēteborgas, Ūmeo, Helsinku, Oulu, Kardifas, Toronto, Lionas un citām universitāšu klīnikām. Tradicionāli labi kontakti ir ar Kauņas, Viļņas, Tartu un Tallinas klīniku kolēģiem, ar kuriem kopā strādājam Baltijas Sejas, žokļu un plastiskās ķirurģijas asociācijā.

Zinātniskajā darbībā jāuzsver ilgstošā sadarbība ar Rīgas Tehniskās universitātes Bioinženierijas laboratoriju biomateriālu izpētē, RSU Anatomijas un antropoloģijas institūtu augšanas faktoru izpētē un RSU Molekulārās ģenētikas zinātnisko laboratoriju iedzimtu šķeltņu kandidātgēnu mutāciju un to savstarpējās mijiedarbības ar apkārtējo vidi izpētē. Līdztekus veikti arī klīniski pētījumi par zobu implantāciju, miega apnojas ārstēšanu un iedzimtu šķeltņu un citu deformāciju ārstēšanas rezultātiem.

Pēdējo desmit gadu laikā četri katedras docētāji aizstāvējuši promocijas darbu un ieguvuši medicīnas doktora zinātnisko grādu: Ilze Šalma – „Sintētiskā hidroksiapatīta biomateriālu reaktogenitāte pēc implantācijas žokļu rajona audos”, Kaspars Stāmers – „Siekalu dziedzeru morfoloģija un funkcija reducētas un atjaunotas asinsrites apstākļos”, Ģirts Šalms – „Kaulaudu aizvietojošo biomateriālu integrācija atrofiska augšžokļa mugurējā daļā”, Juris Svaža – „Orofaringeālā patoloģija un ķirurģiskās ārstēšanas rezultāti pacientiem ar elpošanas traucējumiem miegā”.

Kopš 2013. gada rudens katedru un klīniku sākusi vadīt profesore Ilze Akota – Baltijas Mutes, sejas, žokļu un plastiskās ķirurģijas asociācijas viceprezidente, aktīva vairāku starptautisku profesionālu, ar izglītību un zinātni saistītu asociāciju dalībniece. Viņas zinātniskā darbība saistīta ar iedzimtām sejas šķeltnēm, to epidemioloģiju un rekonstruktīvām operācijām, augšanas faktoru lomu iedzimto šķeltņu patoģenēzē, kā arī ģenētiskiem pētījumiem. Savu ieguldījumu viņa devusi arī mācību procesa organizēšanā RSU, iepriekš strādājot par dekāni un mācību prorektori.

Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas katedras un klīnikas darbs ir nesaraujami saistīts.

Galvenā struktūrvienības vērtība vienmēr ir bijusi un ir profesionāļu komanda, kas ir motivēta nepārtraukti attīstīties un pilnveidoties.

Šodien Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas katedras un klīnikas personāls ir 14 darbinieki (t.i., divi profesori, viens asociētais profesors, četri docenti un četri asistenti, vecākais speciālists mācību darbā, biroja vadītāja, lietvede). Klīnikā strādā 11 ārsti, 14 medicīnas māsas, 10  atbalsta personāla darbinieki un 3 administratores.