© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Par orālās patoloģijas klīniku


Līdztekus vēsturiski pastāvošajām Stomatoloģijas fakultātes Terapeitiskās, Ķirurģiskās un Ortopēdiskās stomatoloģijas klīnikām 1994. gadā tika izveidota Orālās patoloģijas klīnika un katedra.Tās izveidošana tika uzticēta docentam Aldim Rozenblatam. Klīnikas un katedras kolektīvā pastāvīgā darbā iesaistījās docētāji, kuru zinātniskās intereses un praktiskā darbība atbilda orālās medicīnas kā atsevišķas nozares pasniegšanā. Jaunās nozares attīstību 1994. gadā sekmēja profesors Gunārs Pakalns un docents Jans Lasovskis, daloties pieredzē, kā organizēt klīnikas un katedras darbu.

Līdz 2001. gadam klīniku un katedru vadīja docents Aldis Rozenblats, kura pētnieciskās darbības virzieni saistīti ar mutes dobuma miogrāfijas, miotometrijas procesu un mutes dobuma siekalu sastāva bioķīmisko rādītāju izpēti. Ar 2000. gadu klīnikas darbā iekļāvās arī docents Guntars Selga, kura pētījumu virziens ir halitoze, dabas produktu lietošana gļotādas integritātes uzlabošanā un ārstēšanā. 2009. gadā izdota G. Selgas grāmata ”Enterālā barošana”.

Kopš 2001. gada klīniku un katedru vada profesore Ingrīda Čēma (RSU Stomatoloģijas fakultātes dekāne no 2003. līdz 2013. g.). Profesores zinātnisko interešu lokā ir imūnhistoķīmiska mutes gļotādas diferenciācijas traucējumu izpēte, vēždraudes audu attīstības jautājumi un viroterapijas iespējas melanomas ārstēšanā. 2010. gadā I. Čēma kļuva par Amerikas Orālās medicīnas akadēmijas Goda biedri. Profesores vadībā klīnikā pirmās iemaņas un pieredzi mutes gļotādas slimību diagnostikas un ārstēšanas jautājumos guvuši Sabīne Jurģe (no 2003. līdz 2004.; tagad Londonas Īstmena Dentālās slimnīcas, Orālās Medicīnas akadēmijas klīnikas biedrs un Goda pasniedzējs), Tamāra Timofejeva (2005–2008) un Rihards Liepiņš (2009–2011).

Klīnika ir vienīgais specializētais centrs Latvijā, kurā nodarbojas ar dažādu periorālo audu un mutes gļotādas čūlu, bakteriālu infekciju, vesikulozu un bullozu slimību, vēždraudes audu,  ļaundabīgo audzēju, alerģisku reakciju, dedzinošas mutes sindroma, siekalu dziedzera traucējumu, sistēmu slimību u.c. slimību diagnostiku un ārstēšanu.

Kopš 2002. gada Orālās patoloģijas klīnikai izveidojusies laba sadarbība ar SIA „LMP” jaunu līdzekļu izveidošanai mutes dobuma slimību lokālai ārstēšanai (Sanagels, Stomagels, Xerogels).