Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S., Sv. slēgts

Otorinolaringoloģija


Sākot ar februāri RSU Stomatoloģijas Institūtā darbu uzsāk sertificēts otorinolaringologs (ausu-kakla-deguna ārsts) dr.Ilze Sokolova, kurai ir pieredze darbā gan ar bērniem, gan pieaugušiem pacientiem.

Speciāliste konsultēs saistībā ar visa veida ausu, kakla un deguna saslimšanām, un nepieciešamības gadījumā varēs veikt arī ķirurģisku ārstēšanu, īpaši, kas saistīta ar bērnu vecuma saistītām patoloģijām (palielinātas aukslēju un aizdegunes mandeles, sekretori vidusauss iekaisumi u.c.).

Dr.I.Sokolova ir specializējusies darbā ar pacientiem, kuriem ir miofunkcionālie  traucējumi (MFT).  Orofaciālie MFT ir mutes – sejas – žokļu muskulatūras traucējumu kopums. Tas var ietvert nepareizu elpošanu, nepilnvērtīgu lūpu slēgšanos, vāju muskuļu tonusu, nepareizu mēles pozīciju, skaņu izrunas traucējumus, sakodiena un zobu rindas patoloģijas, kā arī sejas, žokļu un kakla muskulatūras disbalansu. Lai gan nav precīzu datu par miofunkcionālo problēmu biežumu Latvijā, dažādās populācijās ir aprēķināts, ka apmēram 40% cilvēku ir MFT. MFT ārstēšana ir tikai daļa no kopējā ārstēšanas plāna, kas tiek veikta pirms ortodontiskās ārstēšanas ar mērķi pārskaņot, adaptēt un pielāgot mīksto audu matrici (lūpu, vaigu un mēles muskulatūra) jaunai un fizioloģiski pareizai funkcijai, ko daba ir paredzējusi sākotnēji, un tas, savukārt, nodrošinās stabilu ortodontisko ārstēšanas rezultātu ilgtermiņā.

Multidisciplinārās ārstēšanas ietvaros dr. Sokolova izvērtēs izjauktā elpošanas stereotipa iemeslu (vai ir objektīvs cēlonis, kā dēļ pacientam ir apgrūtināta elpošana caur degunu). Mūsdienās salīdzinoši daudz bērnu objektīvu iemeslu dēļ vai tikai ieraduma pēc elpo caur muti. Mutes elpošana nav pareizs elpošanas stereotips.

Objektīvi iemesli, kas var traucēt bērnam elpot brīvi caur degunu:

  • adenoīdi (palielinātas aizdegunes mandeles)
  • deguna starpsienas deviācijas (deformācija vai izliekums)
  • alerģiskas iesnas
  • jaunveidojumi un svešķermeņi
  • iedzimtas anomālijas.

Elpošana caur muti kopā ar izmainītu mēles pozīciju ietekmē sejas žokļu augšanu un attīstību, un bieži vien ir iemesls nepareiza sakodiena, saspiestas zobu rindas attīstībai laikā, kamēr bērns aug un attīstās. Turklāt, elpojot caur muti netiek uzņemts pilnvērtīgs skābekļa daudzums, kas var sekmēt hronisku hipoksiju (samazināts skābekļa daudzums) bērna organismā un no tās izrietošās sekas:

  • zemāka skābekļa koncentrācija asinīs asociējas ar augstāku asins spiedienu un ietekmē sirds darbību
  • miega traucējumi, kas savukārt palēnina bērna augšanu un attīstību, jo augšanas hormons izstrādājas pietiekamā daudzumā tikai dziļa miega periodā
  • miega traucējumi un skābekļa trūkums var būtiski ietekmēt bērna uzvedību, spēju koncentrēties un apgūt jauno vielu mācībās.
  • bērniem ar uzvedības traucējumiem elpošanas stereotipam jāpievērš īpaša uzmanība.

Tieši deguna anatomija un fizioloģiskā funkcija paredzēta nepiespiestai, brīvai un vieglai elpošanai, kvalitatīvai skābekļa uzņemšanai, aizsargfunkcijai (gaisa attīrīšana, sasildīšana un samitrināšana) tādējādi nodrošinot bērnam harmonisku, pilnvērtīgu attīstību.

Īpaši svarīgi ir diagnosticēt un ārstēt šo problēmu agrīni (jo ātrāk, jo labāk) līdz 12 gadu vecumam, bet ideālā gadījumā 5-7 gadus veciem bērniem.

Miofunkcionālās terapijas ietvaros LOR speciāliste izvērtēs elpošanas stereotipu un elpceļu caurlaidību. Atkarībā no diagnosticētās problēmas, ārstēšana notiek multidisciplinārās terapijas ietvaros, sadarbībā ar ortodontu, audiologopēdu vai fizioterapeitu.

Otorinolaringologa konsultācija var būt noderīga arī miega apnojas pacientiem, sejas žokļu šķeltņu pacientiem un pacientiem ar sejas, žokļu deformācijām.

Otolaringologs dr.Ilze Sokolova pacientus pieņem pirmdienās no 13:00-16:00. Pieteikties uz konsultāciju var klātienē vai zvanot uz Stomatoloģijas institūta Ortodontijas klīnikas reģistratūru. Otolaringologa pakalpojums Stomatoloģijas institūtā nav valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā, konsultācijas cena saskaņā ar cenrādi ir 30 EUR.