© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Breketes


Breketes ortodontijā ir visbiežāk pielietotais ārstēšanas veids. Ar breketu sistēmu ir iespējams panākt kontrolētas visu zobu kustības un pārvietojumu visās trijās dimensijās. Pie katra zoba brekete tiek pielīmēta pie emaljas, netraumējot pašu zobu. Visās breketēs tiek iestiprināts loks, kuram mijiedarbojoties ar breketēm tiek koriģētas zobu rindas.

Stomatoloģijas institūta Ortodontijas klīnikā zobu un sakodiena korekcijai tiek izmantoti dažādi brekešu veidi:

  • Metāliskās breketes. Tās tiek izgatavotas no augstvērtīgu metālu sakausējuma. Loks breketē tiek nostiprināts ar elastīgām gumijām.

 

  • Estētiskās breketes. Tās var tikt izgatavotas no porcelāna vai sintētiskā safīra. Tās ir baltas vai caurspīdīgas, un kombinācijā ar baltā materiāla lokiem, padara zobu regulēšanu praktiski nemanāmu apkārtējiem. Biežāk gan arī estētiskās breketes tiek lietotas kombinācijā ar klasiskajiem metāla lokiem, kas padara ortodontisko ārstēšanu vienlīdz efektīvu, un tai pašā laikā daudz mazāk redzamu.

 

  • Pašliģējošas breketes ir breketu veids, kur loks netiek stiprināts ar gumiju palīdzību, jo tā fiksācijas iespējas jau ir iestrādātas pašās breketēs. Šo brekešu viena no priekšrocībām ir salīdzinoši mazāka berze, kas veidojas starp breketi un loku, kā rezultātā arī intervāli starp apmeklējumiem var būt ilgāki (~2-3 mēneši). Tomēr lielākā priekšrocība ir mazāka aplikuma uzkrāšanās, jo nav nepieciešamas gumijas, kas notur loku, tādejādi ir vieglāk uzturēt labu mutes dobuma higiēnu. Arī pašliģējošās breketes ir pieejamas gan metāliskas, gan keramiskas.


    Viens no pašliģējošo brekešu veidiem ir Damon sistēma. Šīs breketes tiek lietotas kombinācijā ar specifiskiem lokiem, kas darbojas uz zobu loku paplašināšanu. Tādejādi ir iespējams izlīdzināt saspiestu zobu pozīcijas bez zobu izņemšanām. Bet tikai Jūsu ortodonts spēs novērtēt, vai šī sistēma ir piemērojama Jūsu situācijai un neradīs komplikācijas.

 

  • Lingvālās breketes tiek stiprinātas pie zobiem no mutes dobuma iekšpuses, līdz ar to tās nav redzamas. Tās tiek izgatavotas katram pacientam individuāli Vācijā no zelta vai augstvērtīgu metālu sakausējuma, kas attiecīgi palielina šo brekešu izmaksas.

Sertificēti Stomatoloģijas institūta ārsti darbam ar 3M Unitek Incognito un/vai WIN brekešu sistēmām (lingvālās breketes):

Prof.Ilga Urtāne Dr.Inta Zepa
Asoc.prof.Gundega Jākobsone Doc.Iveta Jankovska
Asoc.prof.Andris Ābeltiņš Dr.Dace Čakārne
Dr.Pēteris Sosārs Dr.Iveta Indriksone
Dr.Katrīna Gardovska Dr.Jolanta Pugača
   

© SIA "RSU Stomatoloģijas institūts". Bez saskaņošanas pārpublicēt nav atļauts