Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Mikroskops endodontijā


Endodontista zināšanas, prasmes un pieredze ir vienas no svarīgākajām, lai sakņu kanālu ārstēšana noritētu veiksmīgi.

Gadījumos, kad pacients ir izvēles priekšā: zobu zaudēt vai pateicoties modernām tehnoloģijām un speciālistu prasmei zobu glābt, tad tieši endodontiska ārstēšana ir pēdējā iespēja saglabāt zobu pacienta mutē.

Endodontijas nodaļā veic zoba sakņu kanālu slimību diagnostiku un ārstēšanu un rada iespēju saglabāt zobu pacienta mutes dobumā. Nodaļa ir aprīkota ar zobārstniecības mikroskopiem, digitālo rentgeniekārtu un mūsdienu endodontiskai ārstēšanai nepieciešamiem instrumentiem un materiāliem.

Endodontiskas slimības bieži ir asimptomātiskas un tiek atklātas rentgenoloģiskā izmeklēšanā. Aktuāls sakņu kanālu ārstēšanas un pārārstēšanas iemesls ir zobu sagatavošana protezēšanai. Pacientiem, kuriem ir bailes vai anestēzijas grūtības, ir iespējama ārstēšana sedācijā (papildus intravenozi tiek ievadīts nomierinošs medikaments).

Endodontijas nodaļas speciālisti konsultācijās sniedz pacientiem informāciju par paredzamo ārstēšanas gaitu, izmaksām un prognozi.

Mūsdienās endodontijas specialitāte nav iedomājama bez mikroskopa palielinājuma izmantošanas ārstēšanas procesa laikā. Sakņu kanālu ārstēšana tiek veikta ar milimetru precizitāti, kas prasa gan labu redzamību lupas palielinājumā, gan manipulāciju veikšanu ar maksimālu precizitāti kustībās un virzienā zoba audos. Klīniskās prasmes, precizitāte un redzamība, tiek panākta ar pietiekamu un labu apgaismojumu un palielinājumu operāciju laukā, ko rada mikroskops - tas pacientam nodrošina ārstēšanas procesa veikšanu visaugstākajā iespējamā kvalitātē. Nodaļā strādā vadošie endodontijas speciālisti, RSU mācībspēki, doktoranti, kā arī tiek veikta pētnieciskā darbība. Endodontijas nodaļa ir rezidentu apmācības bāze. Nodaļas speciālisti regulāri papildina savas zināšanas starptautiskās konferencēs, un ārstēšana tiek veikta atbilstoši Eiropas zobārstniecības asociāciju vadlīnijām.

Mikroskopa palielinājums ir neaizstājams sekojošās procedūrās:

  1. Kalcificētu un ļoti sašaurinātu sakņu kanālu atrašanā;
  2. Ielauztu instrumentu, tapu, skrūvju vai termafila pildījuma serdes izņemšanā;
  3. Sakņu kanālu pakāpju apiešanā, lai piekļūtu sakņu kanālu gaitai;
  4. Sakņu kanālu ieejas izveidošanā, lai pēc iespējas mazāk noņemtu zoba materiālu un saudzētu dabīgos zoba audus;
  5. Bioloģisku un mākslīgi radītu jeb jatrogēnu perforāciju slēgšanā;
  6. Saknes plaisu un lūzumu atrašana, kuras nav iespējams redzēt ar neapbruņotu aci;
  7. Mikroķirurģiskā endodontiskā sakņu kanālu pārārstēšanā, piem., sakņu rezekcijas operācijās un kanālu sapildīšanā retrogrādā ceļā;

Ar mikroskopa palīdzību iespējams veikt operācijas videoierakstīšanu un fotografēšanu, lai dokumentētu ārstēšanas procesu.