© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Obstruktīva miega apnoja (OMA)


Obstruktīvas miega apnojas sindroms (OMAS) ir nopietna medicīniska problēma, kura skar līdz 4 % vidēja vecuma pieaugušu cilvēku. Tā ir krākšana kā medicīnas problēma, jo skar ne tikai apkārtējos, bet arī pašu krācēju un viņa veselību.

No latīņu valodas vārds "obstructio" tulkojas kā „nosprostojums” vai „šķērslis”, bet vārds "apnoia" no grieķu valodas nozīmē „bez elpas”.

Tāpēc obstruktīva miega apnoja ir elpošanas apstāšanās miegā elpceļu mehāniska nosprostojuma dēļ.

Tie ir potenciāli letāli elpošanas traucējumi miegā.

 

Kas notiek miega apnojas gadījumā?

(Visus zemāk aprakstītus fenomenus var redzēt diagnostikas laikā uz monitora)

 1. Elpošanas apstāšanas brīdī asinīs sāk samazināties skābekļa daudzums
 2. Skābeklim samazinoties, kompensatori sāk paātrināties sirdsdarbība, lai saglabātu nepieciešamo skābekļa pieplūdi audiem →
 3. Ja šie procesi notiek KATRU nakti, ar gadiem paaugstinās asinsspiediens (sevišķi no rītiem), rodas problēmas ar sirdi un asinsvadiem. →  Visus šos procesus var pielīdzināt skriešanai uz lielām distancēm.
 4. Kuņģa atvilnis naktī (refluksa ezofagīts), kas ir saistīts ar elpošanas apstāšanās epizožu izraisītu klejotājnerva kairinājumu.
 5. Elpošanas apstāšanas laikā smadzenes mēģina pamodināt cilvēku, lai viņš nenosmaktu. Pamodināšana ir daļēja, tāpēc cilvēks to neatceras, toties no rīta apzinās, ka miegs bija caurs. Šī pamošanās ir īsa un saucas mikropamošanas epizode, kuras laikā gulētājs tiek „izsviests” no dziļā miega uz seklo, jo seklajā miegā elpošanas ceļi nenosprostojas pilnībā. Mikropamošanas epizožu skaits ietekmē miegu, padarot to saraustītu (miega fragmentācija).
 6. Pamostoties vienas nakts laikā no 50 līdz 540 (!) reizēm, tiek izjaukta miega struktūra un arvien vairāk laika cilvēks pavada seklajā, nevis dziļajā miegā. Līdz ar to, viņam iztrūkst svarīgākie procesi, kas notiek tieši dziļajā miega, un tie būtu:
 • Spēja izgulēties un redzēt sapņus, jo dziļais miegs sniedz atpūtu.
  • Ar laiku attīstās dienas miegainība: cilvēks sāk aizmigt pēc pusdienām, pie TV, lasot, kādā pasākumā, pie stūres, nonākot līdz pārmērīgajam miega badam.
 • Barības vielu pareizā sadalīšanās
  • Rezultātā cilvēks pieņemas svarā neatkarīgi no ēšanas un aktivitāšu režīmiem, it kā nepamatoti.
 • Urīna aizture
  • Dziļajā miegā izdalās hormons, kas naktī aiztur urīna izdali, tāpēc mūsu klientiem raksturīgi naktī celties, lai apmeklētu tualeti (no 1 līdz pat 8 reizēm !)

OMAs pakāpes

Viegla forma jeb OMA I
 ja AHI= 5-17
Vidēja forma jeb OMA II
 ja AHI= 17-30
Smaga forma jeb OMA III
 ja AHI= >30

AHI- apnoju-hipopnoju skaits 1 miega stundā- cik reizes miega stundā apstājas elpošana

OMA smaguma pakāpes novērtēšanā svarīga loma ir arī klīniskajiem simptomiem!