© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Ortognātiskā ķirurģija


Ortognātiskas operācijas veic, lai koriģētu skeletālās un dentālās neatbilstības sejas skeletā. Ārstēšanas rezultātā pacienti var labāk elpot, ēst, runāt, uzlabojas sejas estētika.

Ar speciālistiem būtu jākonsultējas, ja jums ir kāda no sekojošām problēmām:
-    elpošanas problēmas naktī, krākšana, apnoja,
-    vaļējš sakodiens,
-    grūtības ēst, kost, norīt,
-    pārlieku liels zobu nodilums,
-    zobu saspiestība vietas trūkuma dēļ,
-    sejas mīksto vai cieto audu defekti;
-    hroniskas sāpes deniņu locītāvā, krakšķēšana pie kustībām, grūtības atvērt muti,
-    izteikti prominents vai iekritis zods;
-    seja nav harmoniska;
-    parasti elpojat caur muti, u.c.

Ortognātisku ārstēšanu veic speciālistu komanda: ortodonti, mutes, sejas un žokļu ķirurgi, protēzisti, zobu tehniķi, atbalsta personāls).

Ortodontisko ārstēšanu parasti sāk periodā pirms žokļu augšanas beigām - 16 – 18 gadu vecumā. Izņēmumi ir lielas skeletālas neatbilstības, šeit vecumu nosaka individuāli.

Pirms ārstēšanas jāveic diagnostika (rentgens, foto, zobu nospiedumi, dažreiz nepieciešamas padziļinātas izmeklēšanas pie cita profila speciālistiem).

Ārstēšana ilgst vairākus gadus. To varētu iedalīt trijos posmos: ortodontiskā zobu un žokļu sagatavošana pirms operācijas, operācija, sakodiena stabilizēšana pēc operācijas. Sagatavošanas posms ilgst no 6 – 24 mēnešiem. Tā laikā ortodonts koriģē zobu atrašanās vietas, zobu leņķus attiecībā pret žokļu pamatni, sakodiena plaknes. Ortodontiskās ārstēšanas laikā var tikt pielietotas dažādas aparatūras (breketes, citas fiksētas vai izņemamas aparatūras, ortodontiskie implanti un plāksnes, u.c.). Šajā periodā sakodiens kļūs „it kā” sliktāks nekā sākotnēji, taču tas ir nepieciešams, lai būtu iespējams panākt pareizas proporcijas operācijas laikā.

Kad pacients ortodontiski ir sagatavots operācijai, jāveic pirmsoperācijas diagnostika un operācijas plānošana. Operācijas etapus plāno digitāli, kā arī veic veiduļu ķirurģiju, kuras laikā simulē žokļu pārvietošanu un laboratorijā izgatavo sakodiena kapes.

Atkarībā no sakodiena anomālijas smaguma pakāpes veic vai nu viena žokļa, vai divu žokļu korekcijas operāciju. Operācija notiek intubācijas (vispārējā) narkozē. Operācijas ilgums ir ļoti dažāds, vidēji no 2 līdz 3,5 stundām viena žokļa pārvietošanai un no 4 – 6 stundām abu žokļu pārvietošanai.

Pēc operācijas pacients atrodas intensīvās terapijas palātā. Slimnīcā jāatrodas 2-5 dienas.

Tiek pielietotas šādu tipu operācijas:

  • augšžokļa osteotomija pēc Le-Fort I tipa,
  • apakšžokļa zara vertikāla osteotomija vai apakšžokļa bilaterāla sagitāla split osteotomija.

Tās var tikt papildinātas vai apvienotas ar citām operācijām, piemēram, zoda plastiku.

Pamatā pielieto intraorālu pieeju (no mutes),tādējādi rētu uz sejas nav.

Kaulu fragmentu fiksācijai izmanto speciālas plāksnes un skrūves, kuru izņemšana pēc operācijas nav nepieciešama. Ja vēlāk rodas medicīniskas indikācijas, vai arī tā vēlas pacients, plāksnes iespējams izņemt veicot nelielu operāciju.
Pēc operācijas pacienti saņem antibakteriālo, pretsāpju, prettūskas un dezintoksikācijas terapiju, jānēsā starpžokļu ligatūras, lai uzturētu sakodiena stabilitāti.
Kā pēc jebkuras ķirurģiskās iejaukšanās jārēķinās ar iespējamiem riskiem, piemēram, iekaisumu, asiņošanu, tūsku, jušanas traucējumiem, sliktu dūšu, vemšanu, u.c. Lai šo risku iespējamību samazinātu, pirms operācijas pacients izmeklējas pie ģimenes ārsta un citiem speciālistiem. 

Pēc operācijas turpinās ortodontiskā ārstēšana, tā ilgst apmēram gadu. Tad tiek noņemtas breketes un mēs iegūstam gala rezultātu, kurš tiek kontrolēts vēl 2 gadus veicot fotogrāfijas un rentgenus.

Uz ortognātiskajo konsīliju pacientus nosūta ortodonts vai zobārsts, kurš veicis pamata diagnostiku (modeļi, rtg). Konsīliji notiek pirmdienās pl.11:00-13:00 ar iepriekšēju pierakstu pa tālruni: 67455586.