© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Audiologopēdija


Audiologopēdiju nodrošina funkcionālais speciālists - audiologopēds -  ārstniecības persona, kas veic pacientu komunikācijas spēju, runas un valodas, fonācijas (balss veidošanas) un rīšanas traucējumu novērtēšanu, diagnostiku, korekciju, terapiju un rehabilitāciju pacientiem jebkurā vecumā, kurām ir dažādu etioloģiju (izcelsmes) izraisīti runas, valodas (mutvārdu un rakstu valodas), balss, dzirdes un rīšanas traucējumi. 

Pacientu izvērtēšanā un ārstēšanā izmanto dažādas uz zinātniskiem pierādījumiem balstītas audiologopēdijas metodikas un konceptus.

Audiologopēda darbības lauks ir plašs. Gan praktiskā darba pieredze, gan pētījumi ir apstiprinājuši, ka audiologopēdijas metodes var veiksmīgi izmantot dažādu funkcionēšanas ierobežojumu ārstēšanā un rehabilitācijas procesā. Līdz ar to, audiologopēda darbs ir neatsverams arī miofunkcionālu traucējumu (MFT) korekcijā. 

RSU Stomatoloģijas Institūta audiologopēdes Elīna Grandāne un Jogita Kupča sniedz  konsultācijas bērniem un pieaugušajiem, kuriem ir:

  • orofaciāli miofunkcionāli traucējumi;
  • saīsināta zemmēles saite;
  • skaņu izrunas traucējumi - nepareiza skaņu izruna, jaukšana vai aizstāšana, atsevišķu skaņu neizrunāšana;
  • fonematikas traucējumi (piemēram, pēc skanējuma līdzīgu skaņu jaukšana);
  • košļāšanas un rīšanas grūtības;
  • pastiprināta siekalošanās.

Pierakstu pie speciālistēm var veikt Ortodontijas nodaļas reģistratūrā. 

Kā sagatavoties konsultācijai?

  1. Sūdzību formulējums: kas uztrauc pašu pacientu, kas uztrauc vecākus un tuviniekus, kāpēc vēršaties pie audiologopēda/miofunkcionālā terapeita;
  2. Vēlams apmeklēto speciālistu izmeklējumu izraksti, ja pacientu nosūta kāds cits speciālists no citas klīnikas (visbiežāk - ortodonts, otorinolaringologs, logopēds, neirologs);
  3. Medicīniskās anamnēzes apzināšana (grūtniecība, dzemdības, bērna agrīnā attīstība (runa, valoda, komunikācija, motorā attīstība), saslimšanas (gan vispārējās, gan augšējo elpceļu slimības — detalizēti).

 

Kā norit konsultācija?

Konsultācija sākas ar sarunu par pacienta sūdzībām un vizītes iemeslu. Konsultācijas laikā audiologopēds iepazīsies ar visiem Jūsu līdzi paņemtajiem slēdzieniem no citiem speciālistiem, ievāks anamnēzi par pacientu, uzdos jautājumus gan pacientam, gan vecākiem par pašreizējo situāciju, veiks nepieciešamos novērojumus. 

Tiks veikta kompleksa izmeklēšana un izvērtēšana - audiologopēds veiks dažādus mērījumus, izmantos diagnostikas testus, kā arī lūgs veikt praktiskus uzdevumus, lai izzinātu funkcionālo problēmu, spētu pilnvērtīgi novērtēt esošo situāciju un sastādītu plānu atklāto problēmu novēršanai.

Pēc izmeklēšanas audiologopēds izstāstīs atradni un to saistību ar jūsu sūdzībām, kopā formulēsiet mērķi un individuālu terapijas plānu/formātu (ņemot vērā mērķus, sūdzības un individuālās īpatnības, apvienojot dažādas audiologopēdijas metodes). Tiks veikta arī pacienta izglītošana un apmācība par ikdienā veicamajiem vingrinājumiem un paradumu maiņu, lai uzlabotu esošo situāciju.