© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Ārstēšanas iespējas


Pārsvarā gados jauniem pacientiem novēro iekaisumu smaganu audos, kas izpaužas kā smaganu asiņošana, to dēvē par gingivītu. Gingivītu var izārstēt, ja pacients turpmāk cītīgi kopj mutes dobumu, kā arī regulāri apmeklē zobu higiēnistu. Ja iekaisums smaganu audos netiek ārstēts, novēro pakāpenisku zobu balstošo kaulaudu noārdīšanos, ko sauc par periodontītu.

Galvenās pazīmes, kas liecina, ka pacientam jau ir attīstījies periodontīts:

  • smaganu asiņošana;
  • smaganu pietūkums un apsārtums;
  • nepatīkama smarža un garša mutes dobumā;
  • zobu kustīgums.

Šo slimību izārstēt nevar, bet var apturēt un novērst tās izpausmes, ar nosacījumu, ka pacienta mutes dobuma higiēna ievērojami uzlabojas.        

Smaganu saslimšanu ārstēšana

Lai nodrošinātu periodonta (smaganas un balstaudi) atveseļošanu tiek veikta periodonta ārstēšana, kurai saskaņā ar iepriekš izstrādātu plānu ir vairāki etapi:

1. Pamatārstēšanas etaps:

  • Tiek veikta rūpīga pacienta periodontoloģiska izmeklēšana un izskaidrota turpmāk nepieciešamā ārstēšanas taktika.
  • Pacients tiek informēts par zobu higiēnas līdzekļu un palīglīdzekļu lietošanu, kā arī motivēts to veikt regulāri un rūpīgi, jo periodontālo saslimšanu izraisītājs ir zobu aplikums.
  • Neārstējamus zobus periodontologs ieteiks ekstrahēt (izraut), kā arī norādīs pie kāda speciālista būtu jāturpina zobu ārstēšana.
  • Etapa noslēgumā seko aplikuma un zobakmens noņemšana, saknes virsmas pulēšana un smaganu kabatu kiretāža.

 Attēls A, pirms periodonta ārstēšanas       Attēls B, pēc periodonta ārstēšanas

2. Pamatārstēšanas etapa novērtēšana:
Pēc 6-8 nedēļām tiek novērtēts pamatārstēšanas etapa rezultāts, mutes higiēna un tiek noteikta periodonta ķirurģiskās ārstēšanas nepieciešamība un apjoms.

3. Periodonta ķirurģiskās ārstēšanas etaps:
Tiek veikta smaganu audu ķirurģiskā ārstēšana. Ja nepieciešama: smaganu kabatu samazināšana, kaula kontūras uzlabošana, smaganu malas novietojuma un smaganu iestiepuma korekcija, zobu sagatavošana protezēšanai (zoba klīniskā kroņa pagarināšana).

Lai novērstu baktēriju uzkrāšanos dziļās smaganu kabatās, smagākos periodontīta gadījumos nepieciešama ķirurģiska ārstēšana – tiek veikta neliela operācija ar mērķi pilnībā piekļūt zoba saknes citādi neaizsniedzamām vietām, pilnībā notīrot un nogludinot saknes virsmu. Tas tiek darīts vietējā anestēzijā, nav nepieciešama vispārējā narkoze.

Lai veiktu jebkādu ķirurģisku ārstēšanu mutes dobumā, jābūt labai mutes dobuma higiēnai. Tas sasniedzams, precīzi ievērojot ārsta un zobu higiēnista norādījumus. Pretējā gadījumā smaganu dzīšana pēc operācijas noritēs ar komplikācijām un netiks sasniegts vēlamais rezultāts.

4. Uzturošās ārstēšanas etaps:
Iegūto rezultātu saglabāšanai katram pacientam tiek noteikts individuāls atkārtotu apmeklējumu režīms 1-4 reizes gadā, ņemot vērā sākotnējo diagnozi, slimības smaguma pakāpi, vispārējās veselības stāvokli un kaitīgo ieradumu klātbūtni, kā arī pacienta spēju ikdienā uzturēt labu mutes dobuma higiēnu. Atkārtotā apmeklējuma laikā tiek veikta rūpīga izmeklēšana, zobu pulēšana, smaganu kabatu un atsegto sakņu virsmu apstrāde, lai attīrītu zobu virsmas no baktērijām, kas ir potenciālie periodontīta izraisītāji.

Tikai ievērojot ārsta noteikto režīmu un veicot nepieciešamās procedūras, atveseļotās smaganas iespējams saglabāt veselas visu atlikušo mūžu un nepieļaut tālāku zoba balstaudu sabrukumu.

Periodonta plastiskā ķirurģija

Bieži vien pacientu galvenā sūdzība ir smaganu "atkāpšanās". Smaganu recesijas attīstību var izraisīt nepareiza zobu tīrīšanas tehnika, periodontālas saslimšanas, nepareizs zobu novietojums, kā arī tuvu smaganu malai novietota lūpas saitīte. Izvērtējot smaganu recesijas plašumu un pakāpi ir iespējams veikt smaganu estētisko jeb plastisko ķirurģiju.

Lai veiktu jebkādu ķirurģisku ārstēšanu mutes dobumā, jābūt labai mutes dobuma higiēnai. Tas sasniedzams, precīzi ievērojot ārsta un zobu higiēnista norādījumus. Pretējā gadījumā smaganu dzīšana pēc operācijas noritēs ar komplikācijām un netiks sasniegts vēlamais rezultāts.

Tā kā smaganu audi ir ļoti delikāti un smalki, tad periodontālajā plastiskajā ķirurģijā tiek izmantotas palielinošās lēcas operācijas lauka precīzai pārredzamībai un mikroķirurģiskie instrumenti. Mikroķiurģisko operāciju priekšrocība ir teicams estētiskais iznākums un laba pēcoperatīvā dzišana (attēli pirms un pēc smaganu recesijas mikroķirurģiskas operācijas).

  Pirms operācijas                          Pēc operācijas