© Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūts

67455586

P.O.T.C.P. 8:00-20:00
S. 9:00-15:00, Sv. slēgts

Orofasciālā fizioterapija


Fizioterapeita profesija Latvijā vēl ir diezgan jauna, un, iespējams, daudzi nemaz nezina, kāda ir fizioterapijas loma cilvēka veselības un kustīguma saglabāšanā. Fizioterapeita darbs ir ļoti cieši saistīts ar pacientiem, kuriem ir balsta un kustību aparāta problēmas, tomēr arī sejas un žokļu rajonā fizioterapija ir absolūti neatsverama žokļu muskulatūras un locītavu problēmu gadījumos.

Lai uzlabotu pacientu aprūpi RSU Stomatoloģijas institūtā darbu uzsāk fizioterapijas kabinets, un pierakstu pie fizioterapeites Evijas Černovas var veikt Ortodontijas nodaļas reģistratūrā.

Orofasciālā fizioterapija ir vērsta uz mutes, sejas un žokļa reģionā esošo muskuļu, fasciju, saišu un locītavu funkciju līdzsvarošanu un dažādu ierobežojumu novēršanu. Līdztekus tam uzmanība tiek vērsta arī uz mugurkaula kakla daļas un plecu joslas kontroli un pozīciju, kā arī uz kopējo cilvēka neiromuskulārās sistēmas stāvokli.

Kādu problēmu gadījumā palīdzēs orofasciālā fizioterapija:

  • Košanas un mīmikas muskuļu disfunkcija
  • Mēles un lūpu muskuļu un kustību disfunkcija
  • Sejas – žokļu locītavas disfunkcija (kustību ierobežojums, attīstības anomālijas, iekaisuma procesi, deģeneratīvi procesi, diska problēmas, sāpes)
  • Rētaudi (pēc ķirurģiskas iejaukšanās, pēc traumām)
  • Sāpju simptomātika (seja, sejas – žokļu locītava, atsevišķa veida galvassāpes)
  • Izjaukts elpošanas stereotips (elpošana caur muti nevis caur degunu)
  • Runas un rīšanas problēmas (sadarbībā ar audiologopēdu)
  • u.c.

Pirmās konsultācijas laikā fizioterapeits izvertēs funkcionālo stāvokli un izvirzīs funkcionālo diagnozi (problēmu), kā arī kopīgi ar pacientu izveidos ārstēšanas mērķus un plānu, kā arī uzsāks terapiju. Terapijas ilgums un pielietotās metodes būs atkarīgas no katra pacienta problēmām un individuālās piemērotības. Fizioterapijas metodes ir dažādas – gan aktīvas (dažādi terapeitiskie vingrinājumi, pozas kontrole, elpošanas kontrole u.c.), gan pasīvas (mīksto audu un locītavu atbrīvošana, aukstuma vai siltuma lokāla aplikācija u.c.).  Jau pirmajā konsultācijā tiks veikta arī pacienta apmācība un izglītošana gan par ikdienas aktivitātēm, gan pozām un mājās veicamajiem terapeitiskajiem pasākumiem.